Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » Zdzisław Badocha – „Żelazny”

Zdzisław Badocha – „Żelazny”

Opublikowano: czwartek,

22 marca 1925 w Dąbrowie Górniczej urodził się Zdzisław Badocha ps. „Żelazny” – żołnierz Armii Krajowej i niepodległościowego podziemia. Jego ojciec służył Korpusie Ochrony Pogranicza. W związku z tym rodzina Badochów trafiła na Wileńszczyznę. Od 1938 roku Zdzisław Badocha uczęszczał do Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Nowych Święcianach, naukę przerwał wybuch wojny.

W czerwcu 1942 roku wstąpił w szeregi Armii Krajowej i został członkiem 23. Ośrodka Dywersyjnego Ignalino-Nowe Święciany. Od maja 1944 był żołnierzem 5. Wileńskiej Brygady AK zwanej „Brygadą Śmierci” pod dowództwem majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”. Brał udział w operacji „Ostra Brama” – walkach o wyzwolenie Wilna. Udało mu się uniknąć zatrzymania przez NKWD, jednak został siłą wcielony do Ludowego Wojska Polskiego. Przy pierwszej okazji zdezerterował i dołączył do oddziałów majora Szendzielarza. Został żołnierzem antykomunistycznego podziemia.

Wiosną 1946 roku „Żelazny” dowodził szwadronem, który operował głównie na obszarze Borów Tucholskich. Skutecznie utrudniał działalność administracji i służb bezpieczeństwa. Jego żołnierze budzili strach wśród pomorskich komunistów. W tym okresie major Szendzielarz przedstawił go do odznaczenia Krzyżem Virtuti Militari.

Władze komunistyczne organizowały olbrzymie obławy na żołnierzy podziemia. W jednej z potyczek, 10 czerwca 1946 roku, Badocha został ranny. Obrażenia były dość poważne i przewieziono go na leczenie w majątku Czernin. 28 czerwca kilkunastoosobowa grupa operacyjna Urzędu Bezpieczeństwa z Malborka otoczyła dom, w którym stacjonował „Żelazny”. W walce podczas próby przebicia się Zdzisław Badocha zginął trafiony odłamkiem granatu.

Czytelnia online