Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » Walentynki – święto zakochanych

Walentynki – święto zakochanych

„Brzydka ona, brzydki on, A taka ładna miłość”
— Grażyna Łobaszewska, Brzydcy

Co roku 14 lutego obchodzone są Walentynki (ang. Valentine's Day) – święto zakochanych. Nazwa pochodzi od świętego Walentego – w Kościele katolickim jego wspomnienie liturgiczne jest obchodzone tego samego dnia.

W południowej i zachodniej Europie Walentynki obchodzono już w średniowieczu. Znacznie później święto pojawiło się w północnej i wschodniej części naszego kontynentu. Dzień zakochanych bywa kojarzony z takimi postaciami z mitologii jak Kupidyn, Eros, Pan czy Juno Februata. W tym samym terminie w starożytnym Rzymie obowiązywał zwyczaj losowania ze specjalnej urny imienia wybranki serca. Corocznie 14-15 lutego Rzymianie obchodzili również święto ku czci bogini kobiet i małżeństwa Junony zwane Luperkaliami. Prawdopodobnie jednak współczesne Walentynki mają mało wspólnego ze starożytnym Rzymem i mitologią.

Z Bawarii i Tyrolu wraz z kultem świętego Walentego Walentynki trafiły do Polski, jednak w naszym kraju popularne stały się dopiero w latach 90. ubiegłego wieku.

Słownik synonimów - gdy ci słowa zabraknie