Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » Światowy Dzień Radia

Światowy Dzień Radia

Z inicjatywy Hiszpanii, od 2012 roku, 13 lutego obchodzimy Światowy Dzień Radia proklamowany przez UNESCO na 36. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 3 listopada 2011 roku. Święto upamiętnia inaugurację działalności rozgłośni Narodów Zjednoczonych. UNESCO pragnie zwrócić uwagę na znaczenie radia jako środka komunikacji na świecie. W krajach rozwiniętych stacje radiowe wykorzystują nowe technologie, w krajach rozwijających się radio wpływa rozwój społeczeństwa. W Polsce corocznie 11 kwietnia obchodzone jest podobne święto o zasięgu krajowym – Dzień Radia.

Powszechnie za wynalazcę radia uważa się Włocha Guglielmo Marconiego. We wrześniu 1895 roku pracując w amatorskich warunkach, uzyskał łączność radiową na odległość 1 kilometra. W ojczystym kraju nikt nie zainteresował się tym wynalazkiem, dlatego Marconi w 1896 roku wyjechał do Anglii. W 1991 roku fale radiowe pokonywały Atlantyk. Początkowo radio służyło do przekazywania znaków alfabetu Morse’a, rozgłośnie radiowe pojawiły się później. W 1993 roku pojawiło się pierwsze radio internetowe.

Strona szkoły na Facebooku. Stworzona przez uczniów dla uczniów.