Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » Rocznica bitwy pod Racławicami

Rocznica bitwy pod Racławicami

Opublikowano: środa,

4 kwietnia 1794 roku, w czasie insurekcji kościuszkowskiej, miała miejsce bitwa pod Racławicami. Polskie oddziały pod dowództwem naczelnika Tadeusza Kościuszki starły się z wojskami rosyjskimi. Racławice to wieś w województwie małopolskim położona około 40 kilometrów od Krakowa.

Akt powstania został ogłoszony na rynku krakowskim 24 marca 1794 roku. 1 kwietnia oddziały Kościuszki wyruszyły w kierunku Kielc. Przeciwko powstańcom wysłano wojska generała Fiedora Denisowa. Aby wziąć Polaków w kleszcze, podzieliły się one na dwie części. 4 kwietnia na drodze polskiej armii stanęły wojska generała Aleksandra Tormasowa.

Pierwsi zaatakowali Rosjanie, co spowodowało w szeregach powstańców spore zamieszanie. W obawie przed nadciągającymi pozostałymi oddziałami Rosjan Kościuszko wydał rozkaz natarcia 320 kosynierów na artylerię rosyjską. Kosynierów wspierała polska artyleria i piechota. Po brawurowym ataku 12 rosyjskich dział zostało zdobytych. Chwilę po tym przeprowadzono atak na piechotę Tormasowa. Rosjanie zaczęli uciekać w popłochu. Rozpoczął się pościg. Przed zmierzchem na miejsce dotarła druga grupa wojsk rosyjskich, jednak generał Denisow nie zdecydował się na konfrontację i wycofał się z pola bitwy.

Zwycięska dla Polaków bitwa, choć nie miała wielkiego znaczenia militarnego, pozwoliła podnieść morale powstańców na początku powstania. Pod Racławicami szczególnym męstwem wykazał się kosynier Wojciech Bartos, za co został mianowany chorążym oraz otrzymał nazwisko Głowacki. Po klęsce powstania stał się symbolem waleczności i męstwa.

Czytelnia online