Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » 25 urodziny marki Pentium

25 urodziny marki Pentium

Opublikowano: czwartek,

Dokładnie 25 lat temu na rynku ukazał się pierwszy procesor Intel Pentium. Stanowił on przełom zarówno marketingowy, jak i technologiczny. Powstała łatwa do zapamiętania i rozpoznawalna nazwa. Początkowo nowy procesor Intela miał nazywać się równie efektownie, jak poprzednicy – 80586 lub i586, jednak nastąpiły problemy z rejestracją samych cyfr jako znaku towarowego. Cóż było robić – wybrano nazwę Pentium. Rejestracja znaku towarowego miała uniemożliwić konkurencji stosowanie podobnych nazw. Wcześniej był to częsty proceder, np. w przypadku Intel 486 firma AMD oferowała procesor Am486, a przedsiębiorstwo Cytrix – Cyrix Cx486.

Nazwa Pentium to kombinacja greckiego słowa Pente (pięć) i końcówki łacińskiej -ium. „Piątka” pasowała do piątej generacji procesorów (i586). W dokumentacji nadal uparcie określano nowy procesor jako „i586”, jednak stosowana w działaniach promocyjnych marka Pentium stała się tak znana, że Intel zachował ją dla następnych generacji procesorów. Przez dłuższy czas nazwa Pentium oznaczała flagowe procesory Intela. Po premierze Intel Core 2 układy sprzedawane pod marką Pentium stały się częścią budżetowej oferty producenta.

Strona szkoły na Facebooku. Stworzona przez uczniów dla uczniów.