Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » Akcja Pensjonat

Akcja Pensjonat

Opublikowano: poniedziałek,

W nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 roku żołnierze Armii Krajowej uwolnili z więzienia w Jaśle ponad sześćdziesięciu członków podziemia. Akcja była jednym z największych sukcesów Kedywu podokręgu rzeszowskiego AK. Niemcy byli wściekli. Sprawą interesował się gubernator Hans Frank – w efekcie odwołano ze swoich stanowisk naczelnika więzienia oraz szefa miejscowego gestapo.

W połowie 1943 roku na Podkarpaciu doszło do wielu aresztowań. Aby dotrzeć do kolejnych członków podziemia, gestapowcy poddawali zatrzymanych torturom. Postanowiono powstrzymać niemiecką akcję poprzez przeprowadzenie uderzenia na więzienie w Jaśle. Akcję miał przeprowadzić mały oddział pod dowództwem porucznika Zenona Soboty „Korczaka”. W jej skład wchodzili Zbigniew Cerkowniak „Boruta”, Zbigniew Zawiła „Żbik”, Stanisław Dąbrowa-Kostka „Dąbrowa”, Stanisław Magura „Paw”. Operacja nie była możliwa do przeprowadzenia bez pomocy strażników więziennych – kluczową rolę odegrali członek AK plutonowy Józef Okwieka „Trójka” oraz Jan Wawszczak. W przygotowaniach do akcji brała udział związana z AK rodzina inżyniera Madejewskiego.

Grupa uderzeniowa dostała się na teren więzienia dzięki współpracy ze strażnikami. Załoga została rozbrojona. Żołnierze z AK udawali gestapowców, otwierali kolejne cele i z kartki wyczytywali kolejne nazwiska więźniów, których ustawiano na korytarzu. Po sformowaniu kolumny 66 więźniów politycznych opuściło więzienie. Po kwadransie pozwolono na ucieczkę pozostałych aresztantów. Niemiecki pościg zakończył się niepowodzeniem.

Mapa zasięgu czyli gdzie mieszkają nasi uczniowie