Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » Niszczyciel ORP „Burza”

Niszczyciel ORP „Burza”

Opublikowano: piątek,

10 sierpnia 1932 roku miało miejsce uroczyste podniesienie polskiej bandery na niszczycielu ORP „Burza”. W tym samym roku okręt rozpoczął służbę na morzu.

W 1926 roku Polska Marynarka Wojenna zamówiła dwa niszczyciele we francuskiej stoczni Chantiers Navals Français. Bliźniaczym okrętem „Burzy” był ORP „Wicher”. 16 kwietnia 1929 roku „Burza” została zwodowana. Latem 1932 roku przekazano okręt Polakom. 10 sierpnia 1932 roku na niszczycielu poniesiono polską banderę.

Wobec przewagi niemieckiej floty na Bałtyku istniało duże prawdopodobieństwo zatopienia polskich największych jednostek już w pierwszych dniach wojny. Plan wycofania trzech niszczycieli do portów brytyjskich został ogłoszony w rozkazie specjalnym Dowódcy Floty kontradmirała Unruga z 26 sierpnia 1939 roku. Operacja ta jest określana przez historyków jako plan „Peking”. Peking to przedwojenna pisownia nazwy stolicy Chin, a trzykrotny sygnał radiowy „Peking” miał oznaczać uruchomienie jednego z wariantów operacji. 30 sierpnia dowódcy niszczycieli ORP „Błyskawica”, ORP „Burza” oraz ORP „Grom” otrzymały sygnał rozpoczynający operację ewakuacji. 1 września polskie niszczyciele znajdowały się już na Morzu Północnym i niezagrożone dotarły do portu. Los czwartego polskiego niszczyciela pozostawionego na Bałtyku potwierdza słuszność planu „Peking”, ORP „Wicher” został zatopiony 3 września i nie odegrał większej roli podczas działań wojennych.

Już 6 września niszczyciel ORP „Burza” przeprowadził swój pierwszy patrol bojowy przeciw okrętom podwodnym. W 1940 roku okręt brał udział w kampanii norweskiej oraz kampanii francuskiej. 27 maja 1940 roku pod francuskim Sangatte „Burza” została bezpośrednio trafiona dwiema bombami lotniczymi. Uszkodzenia były tak duże, że okręt musiał być holowany do macierzystego portu. Remont był okazją do modernizacji okrętu. Wzmocniono uzbrojenie przeciwlotnicze i zainstalowano nowe wyrzutnie bomb głębinowych.

W czasie wojny okręt pływał w konwojach atlantyckich i patrolach bojowych. Wiosną 1944 roku okręt został wycofany ze służby liniowej. Od listopada 1944 stał się okrętem szkolnym. Po demobilizacji Polskich Sił Zbrojnych opuszczono polską banderę i jednostkę przekazano dla Royal Navy. W 1951 roku „Burza” wróciła do Polski. W Marynarce Wojennej PRL okręt był elementem składowym obrony przeciwlotniczej. Wiązało się to z kolejnymi modernizacjami jednostki. Zamontowano nowe działa i usunięto wyrzutnie torpedowe. W miejsce trzech kominów pojawiły się dwa – wąski i szeroki.

W 1959 roku „Burza” zakończyła czynną służbę i od maja 1960 stała się okrętem–muzeum w Gdyni. 1 maja 1976 jej rolę przejął ORP „Błyskawica”. Przez krótki czas „Burza” była wykorzystywana jako poligon przeciwpożarowy. We wrześniu zasłużony okręt zezłomowano w Świnoujściu.

Mapa zasięgu czyli gdzie mieszkają nasi uczniowie