Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » Larry Page – współtwórca Google

Larry Page – współtwórca Google

Opublikowano: poniedziałek,

26 marca 1973 roku urodził się amerykański programista Larry Page – współtwórca najpopularniejszej obecnie wyszukiwarki internetowej.

Zainteresowanie komputerami Page wyniósł z domu rodzinnego, jego ojciec był wykładał informatykę na Uniwersytecie Stanowym Michigan, matka była programistką. Larry Page poszedł w ślady rodziców i zdobył tytuł inżyniera na Uniwersytecie Stanowym Michigan, gdzie studiował na kierunku inżynieria komputerowa. Później podjął studia magisterskie Uniwersytet Stanforda. Na tej uczelni poznał Sergieja Brina. Razem prowadzili projekt badawczy „BackRub”. W 1996 roku powstała wspólna praca naukowa „Anatomia hipertekstualnego silnika wyszukiwarki internetowej”. Stała się ona teoretyczną podstawą późniejszej wyszukiwarki Google.

Praktyczną stroną projektu był mechanizm wyszukiwawczy BackRub. Do realizacji wykorzystano języki Java i Python oraz serwery z serii Sun Ultra z systemem Linux na pokładzie. Zastosowany algorytm różnił się od innych wyszukiwarek internetowych, duże znaczenie przywiązywał do tzw. linków zwrotnych.

Na bazie tych prac Larry Page i Siergiej Brin stworzyli wyszukiwarkę Google. Wyszukiwarka miała się nazywać „Googol”, jednak błąd popełniony przez Larry'ego Page'a podczas rejestracji domeny internetowej zakończył się przyjęciem obecnie powszechnie znanej nazwy.

Słownik synonimów - gdy ci słowa zabraknie