Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » Rocznica śmierci Juliana Fałata

Rocznica śmierci Juliana Fałata

Opublikowano: poniedziałek,

Julian Fałat to czołowy przedstawiciel nowoczesnego malarstwa polskiego z przełomu XIX i XX wieku. Artysta zmarł 9 lipca 1929 roku.

Julian Fałat urodził się 30 lipca 1853 roku we wsi Tuligłowy, w obwodzie lwowskim. W latach 1869-1871 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Farby olejne były zbyt drogie, zainteresował się malarstwem akwarelowym. Po ukończeniu studiów pracował jako rysownik przy wykopaliskach archeologicznych.

W październiku 1875 roku został studentem Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Wytrwała praca dała efekty – jego prace zaczęły być doceniane. Przełożyło się to także na poprawę sytuacji materialnej. Sporo podróżował po całym świecie. Był nagradzany medalami na międzynarodowych wystawach w Berlinie, Monachium i w Wiedniu. W 1895 roku został dyrektorem krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych.

Ostatnie lata życia spędził w Toruniu. Jego dom stał się ośrodkiem życia kulturalnego Torunia. Julian Fałat zmarł 9 lipca 1929 roku.

„Łoś”, 1899

„Odpoczynek myśliwych w lesie”, 1889

„Powrót z niedźwiedziem”, 1892

„Polowanie w Nieświeżu”, 1891

„Przed polowaniem w Rytwianach”, druga połowa lat 90. XIX wieku

„Łoś”, 1894

Słownik synonimów - gdy ci słowa zabraknie