Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » John Presper Eckert - pionier komputerów

John Presper Eckert - pionier komputerów

Opublikowano: poniedziałek,

9 kwietnia 1919 urodził się amerykański pionier komputerowy John Presper Eckert. Był naczelnym inżynierem w zespole, który stworzył komputer ENIAC.

Już jako dziecko zachwycał kolegów wynalazkami oraz konstruował radia i wzmacniacze. Chciał studiować na słynnej uczelni Massachusetts Institute of Technology, jednak rodzice nie zgodzili się na wyjazd jedynaka z rodzinnej Filadelfii. Eckert nadal mieszkał z rodzicami, ale nie zgodził się na studiowanie ekonomii. Był wybitnym studentem inżynierii elektrycznej. W wieku 21 lat uzyskał pierwszy patent.

W 1941 roku na kursie dla specjalistów wojskowych na Uniwersytecie Pensylwanii Eckert poznał swojego przyszłego wspólnika Johna W. Mauchly’ego. Od pomysłu Mauchly’ego powstał ENIAC – pierwszy amerykański komputer. Eckert w tym projekcie był głównym konstruktorem. Jego innowacją było wykorzystanie zbiornika z rtęcią jako pamięci centralnej.

Duet Eckert i Mauchly wywarł wielki wpływ na późniejsze komputery, prawie wszystkie maszyny z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku bazowały na rozwiązaniach z ENIAC-a. W 1946 roku powstała firma Electronic Control Company (później zwana Eckert-Mauchly Computer Corporation). Przedsiębiorstwo Eckerta i Mauchly’ego zajmowało się budową komputerów. Najbardziej znanym produktem był UNIVAC I z 1951 roku.

Po sprzedaży własnej firmy, od początku lat 50. Eckert pracował w Remington Rand, gdzie kontynuował prace nad komputerami UNIVAC. John Presper Eckert zmarł w 1995 roku.

Czytaj więcej…

Czytelnia online