Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » Niezłomny z z Wielkopolski

Niezłomny z z Wielkopolski

Opublikowano: czwartek,

Jan Kempiński „Błysk” to jeden z żołnierzy antykomunistycznego podziemia z Wielkopolski. Dwukrotny Virtuti Militari urodził się 4 lutego 1921 roku.

Przyszedł na świat w Jaskółkach koło Ostrowa Wielkopolskiego. Podczas drugiej wojny światowej od początku okupacji niemieckiej działał w konspiracji. W 1940 roku jego rodzina została wysiedlona, a on jak wielu młodych jego rówieśników trafił na roboty do Niemiec. Za sabotaż został aresztowany w 1943 roku przez niemiecką tajną policję. Wysłano go do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Dachau. Zdołał uciec z transportu.

W połowie 1943 roku uciekinier pojawił się w rejonie Gór Świętokrzyskich. Przyłączył się do oddziału Armii Krajowej. Jego dowódcą był cichociemny kapitan Eugeniusz Kaszyński „Nurt”. W 1944 roku przeniesiono go na Lubelszczyznę. Brał udział w wielu akcjach zbrojnych. Był wyróżniającym się żołnierzem. Dwukrotnie otrzymał Krzyż Virtuti Militari, trzykrotnie Krzyż Walecznych.

Po wkroczeniu Sowietów wstąpił w szeregi Milicji Obywatelskiej. Być może chciał w ten sposób uniknąć prześladowań, możliwe jest także, że otrzymał taki rozkaz. Po dwóch tygodniach zdezerterował. W czerwcu 1945 roku powrócił w rodzinne strony. Sformował własny oddział podległy Inspektoratowi Ostrowskiemu Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Warta”. Doświadczony partyzant przeprowadził szereg udanych akcji przeciwko komunistom. 22 października w bitwie pod Odolanowem jego oddział został rozbity.

17 grudnia 1945 roku w Poznaniu został rozpoznany i aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Skazano go na karę śmierci. Wyrok wykonano 21 czerwca 1946 roku. Takich jak on żołnierzy w komunistycznej Polsce przedstawiano go jako bandytę i skazano na zapomnienie. 22 września 1994 roku Sąd Wojewódzki w Poznaniu unieważnił wydany na niego wyrok.

Mapa zasięgu czyli gdzie mieszkają nasi uczniowie