Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » James Ritty – ojciec kasy fiskalnej

James Ritty – ojciec kasy fiskalnej

Opublikowano: czwartek,

Dzisiaj przypada setna rocznica śmierci Jamesa Jacoba Ritty’ego – amerykańskiego wynalazcy pierwszej mechanicznej kasy rejestrującej.

W dziewiętnastym wieku właściciele sklepów często padali ofiarą nieuczciwych pracowników. Gotówkę przyjmowaną od klientów przechowywano w szufladach, puszkach itp. miejscach – łatwo było dokonywać kradzieży. James Ritty również został dotknięty tym problemem. Ciągłe podejrzenia wobec pracowników kosztowały go sporo zdrowia i nerwów.

Kiedy wybrał się na wycieczkę do Europy, na transatlantyckim statku zwrócił uwagę na mechanizm do zliczania obrotów śruby napędowej statku. Zainspirowany zasadą jego działania postanowił zbudować urządzenie rejestrujące obrót gotówki w kasie. W pracy pomógł mu brat John – wykwalifikowany mechanik. Działający prototyp został opatentowany w 1879 roku jako „Nieprzekupny Kasjer Ritty’ego”. Pierwsza kasa nie posiadała szuflady, ale pozwalała rejestrować wszystkie transakcje. Urządzenie było stopniowo udoskonalane.

Bracia Ritty otworzyli małą fabrykę i uruchomili produkcję kas, jednak dość szybko sprzedali interes Jacobowi Eckertowi. W roku 1884 przedsiębiorstwo nabył od niego John H. Patterson. Patterson nie był wynalazcą, ale doskonale znał się na zarabianiu pieniędzy. Po skupieniu się na reklamie i edukowaniu przedsiębiorców kasa przyniosła mu fortunę. Jego firma, National Cash Register Company, istnieje do dziś.

James Ritty nie przewidział jednego, dzięki jego wynalazkowi również pracownicy urzędów skarbowych mogą spać spokojniej.

Mapa zasięgu czyli gdzie mieszkają nasi uczniowie