Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » Ivan Sutherland

Ivan Sutherland

Opublikowano: środa,

Osiemdziesiąt lat temu urodził się amerykański inżynier Ivan Sutherland. Jego prace miały duży wpływ na rozwój metod interakcji człowieka z komputerem. W 1988 roku Ivan Sutherland otrzymał Nagrodę Turinga „za pionierski i wizjonerski wkład w grafikę komputerową, którego początkiem był Sketchpad i jego dalszą kontynuację”. Amerykański inżynier uważany jest za „ojca grafiki komputerowej”.

Ivan Sutherland urodził się 16 maja 1938 roku. Studiował na wydziale elektrotechniki w Carnegie Mellon University, a następnie na jednej z najlepszych prywatnych uczelni w Stanach Zjednoczonych – California Institute of Technology. W 1963 roku na renomowanej amerykańskiej uczelni Massachusetts Institute of Technology uzyskał tytuł doktora.

W trakcie swojego przewodu doktorskiego napisał program Sketchpad. Był to pierwszy program, który zawierał pełny graficzny interfejs użytkownika. Stanowiło to rewolucyjne rozwiązanie w zakresie metod interakcji człowieka z komputerem.

Sutherland wykładał na kilku znanych amerykańskich uczelniach. Wśród jego studentów byli autor języka Smalltalk Alan Kay, twórca tzw. cieniowania Gourauda powszechnie stosowanego w grafice komputerowej Henri Gouraud, projektant metod antyaliasingu Frank Crow, naukowiec z dziedziny grafiki komputerowej i współzałożyciel Pixar Edwin Catmull. Wspólnie z Davidem Evansem założył firmę Evans and Sutherland, która wywarła wpływ na takie dziedziny jak sprzęt komputerowy czasu rzeczywistego, akcelerowana grafika trójwymiarowa oraz języki drukarek. Wśród pracowników tej firmy znalazły się tak znane postacie, jak założyciel Silicon Graphics Jim Clark oraz współzałożyciel Adobe Systems John Warnock.

Słownik synonimów - gdy ci słowa zabraknie