Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » Internet Explorer 5

Internet Explorer 5

Opublikowano: niedziela,

18 marca 1999 roku została opublikowana przeglądarka Internet Explorer 5 (IE5). Była ona dołączona do systemów Windows 98 SE i Windows ME. Metody dystrybucji i integracja z systemem Windows stały się jednym z elementów procesu sądowego Stany Zjednoczone kontra Microsoft. Dostępne były wersje dla innych systemów: Mac OS, Sun Solaris, Hewlett Packard HP-UX. Była to ostatnia wersja przeglądarki Internet Explorer dla systemów Windows 3.1x, Windows NT 3.x i Windows 95.

Premiera IE5 zbiegła się w czasie z końcową fazą tzw. wojny przeglądarek. Na początku roku 2000 IE5 został najbardziej popularną przeglądarką, a sierpniu 2001 jego udziały w rynku osiągnęły ponad 80%. W listopadzie 1999 roku pojawiła się poprawiona wersja oznaczona numerem 5.01, a w lipcu 2000 kolejna – 5.5. Dużą ciekawostkę stanowi wersja 5.6 – była ona dostępna jedynie w niedostępnej publicznie wersji beta systemu Windows XP.

Internet Explorer 5 był dość istotną wersją w historii przeglądarek. Był to początek technologii AJAX (chociaż termin ten powstał dopiero w 2005 roku). AJAX daje możliwość aktualizowania zawartości strony internetowej bez przeładowywania całego dokumentu. Przykładem może być serwis Google Maps.

Batalia sądowa Stany Zjednoczone kontra Microsoft dotyczyła prób zmonopolizowania rynku przez giganta z Redmond. Po dwóch latach procesu, w roku 2000, sędzia federalny Thomas Penfield Jackson wydał wyrok, w myśl którego Microsoft miał zostać podzielony na dwie firmy. Pierwsza zajmowałaby się systemami operacyjnymi, a odrębna aplikacjami. Był to jednak jedynie pierwszy etap batalii – po apelacjach wyrok został złagodzony. W listopadzie 2002 sąd zatwierdził ugodę między amerykańskim Departamentem a firmą z Redmond. Microsoft zobowiązał się m.in. do udzielania producentom komputerów licencji na swoje systemy operacyjne na jednakowych warunkach oraz udostępnienia informacji dla twórców oprogramowania na temat interfejsów API i innych rozwiązań. Prokuratorzy z dziewięciu stanów (Kalifornia, Connecticut, Iowa, Floryda, Kansas, Minnesota, Utah, Wirginia i Massachusetts) nie zgodzili się z warunkami ugody.

Słownik synonimów - gdy ci słowa zabraknie