Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » System kontroli wersji Git

System kontroli wersji Git

Opublikowano: sobota,

7 kwietnia 2005 roku pojawiła się pierwsza wersja programu Git. Dzięki niemu można śledzić zmiany dokonywane w plikach i przywracać dowolną wcześniejszą wersję. Git jest dostępny nieodpłatnie na licencji GNU GPL w wersji 2. Systemy kontroli wersji to narzędzia użyteczne szczególnie dla programistów, jednak mogą być przydatne także dla innych użytkowników. Pozwalają m.in. odtworzyć wcześniejsze wersje plików oraz sprawdzać kto i kiedy wprowadził daną modyfikację.

Wiele osób prowadzi kontrolę wersji metodą „ręcznego” kopiowania plików, co jest podatne na ludzkie błędy i może być problematyczne w niektórych przypadkach. Jeśli, np. istnieją trzy wersje pliku i zachodzi potrzeba wycofania zmian z drugiej wersji z zachowaniem modyfikacji z trzeciej, przy metodzie „ręcznej” użytkownika czeka żmudne wyszukiwanie i porównywanie wszystkich trzech plików. W profesjonalnym systemie kontroli wersji taka operacja jest dość prostym zadaniem.

Autorem systemu Git jest twórca Linuksa Linus Torvalds. Od roku 2002 projekt jądra Linuksa korzystał z systemu kontroli wersji BitKeeper firmy BitMover. Kiedy firma wycofała się z darmowej wersji BitKeepera dla projektów o otwartym kodzie, rozpoczęło się wyszukiwanie nowego systemu. Torvalds nie był on zadowolony dostępnych narzędzi lub nie spełniały one założeń projektu. Postanowił napisać własne narzędzie. Prace zaczęły się 3 kwietnia 2005 roku, a już 7 kwietnia Git kontrolował swój własny kod.

Obecnie Git jest najczęściej stosowanym systemem kontroli wersji. Według badania przeprowadzonego przez Eclipse Foundation jest to podstawowe narzędzie tego typu w przypadku ponad 40% programistów. Wyniki ankiety z serwisu „Stack Overflow” również wskazują na dominację systemu Git: 69,3% Git, 36,9% Subversion, 12,2% TFS; 7,9% Mercurial. Wśród użytkowników oprogramowania Git są tacy giganci jak Microsoft czy Facebook.

Na oficjalnej stronie projektu jest dostępna książka „Pro Git” przetłumaczona na język polski.

Strona szkoły na Facebooku. Stworzona przez uczniów dla uczniów.