Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » Dwudziestolecie biblioteki GTK+

Dwudziestolecie biblioteki GTK+

Opublikowano: sobota,

GTK+ to biblioteka służąca do tworzenia interfejsu graficznego programów komputerowych. Jej pierwsza wersja powstałą na potrzeby programu GIMP, stąd pochodzi jej nazwa GTK – The GIMP Toolkit. Po zaimplementowaniu możliwości programowania obiektowego do nazwy dodano znak +. Obecnie korzysta z niej nie tylko popularny edytor grafiki GIMP, ale także inne programy, np. środowiska graficzne GNOME i Xfce.

GTK+ jest narzędziem wieloplatformowym, co oznacza, że istnieją wersje biblioteki dla różnych systemów operacyjnych, a co za tym idzie, możliwe jest tworzenie programów dla różnych środowisk. Atrakcyjność dla programistów podnosi zastosowana licencja. Jest nią GNU Lesser General Public Licence, która pozwala także na bezpłatne stosowanie biblioteki w programach dostarczanych odpłatnie. Z GTK+ można korzystać w większości popularnych języków programowania.

Pierwsze wydanie GTK+ miało miejsce 14 kwietnia 1998 roku. Obecnie najnowszą stabilną wersją jest GTK+ 3.22.29 z marca 2018 roku.

Przykład prostego programu w języku C wykorzystującego bibliotekę GTK oraz jego okno:

Słownik synonimów - gdy ci słowa zabraknie