Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » Ferdinand Foch – przyjaciel Polski

Ferdinand Foch – przyjaciel Polski

Opublikowano: piątek,

13 kwietnia 1923 roku Marszałek Francji Ferdinand Foch został mianowany marszałkiem Polski. Foch znany był jako przyjaciel Polski.

Ferdinand Foch urodził się 2 października 1851 roku w Tarbes u podnóża Pirenejów. Został wychowany w atmosferze kultu tradycji napoleońskich. Podczas wojny francusko-pruskiej w 1870 wstąpił ochotniczo do wojska i związał się z nim na całe życie. Ukończył Oficerską Szkołę Inżynieryjną Artylerii. Pierwszy stopień oficerski uzyskał we wrześniu 1874 roku. W 1913 został dowódcą 20 Korpusu Armijnego, miał kilka lat do emerytury i wydawało się, że to koniec jego kariery wojskowej. Za sprawą pierwszej wojny światowej Ferdinand Foch stał się znany na całym świecie. Dowodził w wielu bitwach i pokazał silny charakter, męstwo, gotowość do brania na siebie odpowiedzialności. 8 maja 1918 roku Naczelnym Dowódcą Sił Sprzymierzonych. Jako naczelny wódz podpisał 11 listopada 1918 roku w Compiègne rozejm kończący działania wojenne z Niemcami.

Marszałek Francji Ferdinand Foch był znany jako przyjaciel Polaków. Dzięki jego zdecydowanej postawie i groźbie interwencji rząd niemiecki musiał przerwać kontrofensywę przeciwko powstańcom wielkopolskim. W 1921 roku podczas wizyty w szkole wojskowej w Saint-Cyr Józef Piłsudski odpiął własny krzyż Virtuti Militari i udekorował nim Marszałka Focha. Piłsudski wygłosił wtedy przemówienie: „Znajduję się na tej ziemi francuskiej, zaprzyjaźnionej z Polską, którą z radością reprezentuję, w charakterze Prezydenta Republiki. Jednakże w obecności Wielkiego Wodza, który potrafił odnieść zwycięstwo wśród najtrudniejszych warunków, nie mogę zapomnieć, że jestem żołnierzem. Jako żołnierz podziwiałem i podziwiam olbrzymie dzieło, jakiego dokonałeś, biorąc na swoje barki tak olbrzymią odpowiedzialność. I dlatego dziś z uczuciem głębokiej radości ofiaruję Ci krzyż „Virtuti Militari”, ten krzyż, który jest mi tak drogi, a który nosiłem na swojej piersi, jako Naczelny Wódz Armii Polskiej”.

13 kwietnia 1923 roku na wniosek Ministra Spraw Wojskowych generała dywizji Kazimierza Sosnkowskiego i uchwały Rady Ministrów, dekretem prezydenta RP Ferdynand Foch otrzymał stopień marszałka Polski. Ferdynand Foch był marszałkiem Francji, marszałkiem Polski oraz marszałkiem polnym Wielkiej Brytanii.

Strona szkoły na Facebooku. Stworzona przez uczniów dla uczniów.