Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » E.12: Instalacja pamięci RAM

E.12: Instalacja pamięci RAM

Opublikowano: poniedziałek,

Egzaminy zawodowe coraz bliżej. Przedstawiamy kolejny film powtórkowy do kwalifikacji E.12 (Montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych). Instalacja pamięci RAM jest jedną z prostszych operacji podczas montażu komputera. Materiał przygotował uczeń z naszej szkoły.

Montaż – ogólne zalecenia

 1. Komputer powinien być wyłączony i odłączony od gniazdka zasilającego.
 2. Pamiętaj o opasce antystatycznej.
 3. Wymontowane elementy powinny znajdować się na macie antystatycznej.
 4. Z podzespołami komputera należy postępować bez stosowania przesadnej siły.
 5. Zwracaj uwagę na dobór właściwych gniazd i wtyczek.
 6. Jeśli wydaje Ci się, że jakiś element nie pasuje, sprawdź, czy nie wkładasz go odwrotnie (lub z niewłaściwej strony).
 7. Najczęściej najwygodniej będzie położyć komputer na boku.
 8. Dostępna na egzaminie instrukcja może być Twoim największym przyjacielem.

Instalacja pamięci RAM

Wskazówki dotyczą standardowego komputera PC, czyli takiego, jaki występuje w naszej pracowni szkolnej.

 1. Instalacja pamięci RAM wymaga zdjęcia jednej ścianki bocznej obudowy komputera (tej, na której znajdują się otwory wentylacyjne).
 2. Jeśli ścianka nie jest przykręcona tzw. szybkowkrętami, potrzebny będzie odpowiedni śrubokręt.
 3. Zdecydowanie najwygodniej będzie położyć komputer na boku.
 4. Gniazda pamięci znajdują się blisko procesora, a ich oznaczenia są umieszczone na płycie głównej, np. DIMM0, DIMM1 itd. Gniazdo pamięci RAM posiada charakterystyczne zatrzaski.
 5. Z instrukcji od płyty głównej dowiesz się, które sloty powinny zostać obsadzone w pierwszej kolejności.
 6. Moduł pamięci posiada nacięcie, które wymusza odpowiedni montaż. Jeśli porównasz wycięcie modułu z gniazdem, dowiesz się jak ułożyć pamięć.
 7. Przed montażem zatrzaski powinny być rozchylone. Pamięć wystarczy wsunąć w gniazdo, zatrzaski zacisną się same. Czasami trzeba je jeszcze z wyczuciem trochę docisnąć. Jeśli moduł nie chce wejść do gniazda, sprawdź jeszcze raz zgodność jego nacięcia z gniazdem.
 8. Jeśli pamięć jest zainstalowana prawidłowo, komputer się uruchomi. W przypadku montażu kilku modułów pamięci można zweryfikować wykrycie każdego z nich w BIOS, ponieważ do urucho­mienia komputera wystarczy obecność jednego modułu i reszta może być zainstalowana niepoprawnie.
 9. Jeśli komputer nie rozpoznaje pamięci lub nie chce wystartować, spróbuj zamontować moduły ponownie. W przypadku kilku modułów można na próbę zamienić je miejscami. Przeczytaj też uważnie punkt piąty.
 10. Na egzaminie nie możesz liczyć na uszkodzone lub niekompatybilne części ;), jednak „w realu” w przypadku problemów z instalacją kilku modułów pamięci warto na początku sprawdzić je pojedynczo.

Filmy są dostępne jedynie w formacie MP4. Jest on obsługiwany m.in. w nowych wersjach popularnych przeglądarek Internet Explorer, Chrome, Firefox, Safari, Opera. Z zawartością filmu można zapoznać się w opisie ćwiczenia.

Powtórki z kwalifikacji E.12

System Linux

Montaż

Słownik synonimów - gdy ci słowa zabraknie