Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » Rocznica premiery procesora AMD Duron

Rocznica premiery procesora AMD Duron

Opublikowano: wtorek,

19 czerwca 2000 roku na rynku pojawił się procesor Duron. Produkt firmy AMD był niskobudżetową wersją procesora Athlon. Jego produkcja trwała do 2004 roku.

Duron to procesor z rodziny x86. Fizycznie jest podobny do procesora Athlon, posiada mniej pamięci podręcznej drugiego poziomu (L2 cache) – 64 KB przy 256 KB w Athlonie. Z tej przyczyny jest wolniejszy przy programach wymagających dużej ilości pamięci, jednak nie różni się czystą mocą obliczeniową. Duron i Athlon mogły być montowane na tych samych płytach głównych.

Duron to typowy przykład procesora adresowanego na niższy segment rynku, jego bezpośrednim konkurentem był Celeron z firmy Intel – okrojona wersja Pentium. Z reguły Durony osiągały podobną wydajność jak ich odpowiedniki z firmy Intel. Cena procesora z AMD była nieco niższa.

Występowało kilka wersji procesora Duron:

  • Spitfire – lata 2000-2001, taktowanie od 600 do 950 MHz, oparty na rdzeniu Athlona Thunderbird;
  • Morgan – od 2001 roku, taktowanie od 1,0 do 1,3 GHz, oparty na rdzeniu Athlona XP Palomino;
  • Applebred – od 2003 roku, wersje 1400, 1600 i 1800 MHz, oparty na rdzeniu nowszych wersji Athlona XP Thoroughbred;

Duron Applebred był zwykłym Athlonem XP z jądrem Thoroughbred ze sztucznie ograniczoną pamięcią cache L2 – po odkryciu tego faktu wiele osób dokonywało prostej modyfikacji, która przekształcała procesor do pełnowartościowego Athlona XP. Dla producenta czasami bardziej opłacalna jest produkcja „okaleczonych” wersji sztandarowego produktu jako towar przeznaczony na rynek budżetowy niż uruchamianie oddzielnej linii produkcyjnej.

Duron był jednym z procesorów, które niewprawny użytkownik mógł zniszczyć podczas montażu radiatora. Nie posiadały one żadnej osłony na rdzeń. Aby wprowadzić jakieś zabezpieczenie, stosowane były nakładki coppershim – kawałki odpowiednio wyciętej blachy.

Duron

Procesor Duron posiada odsłonięty rdzeń.

Duron

GFDL 1.2, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=900122

Celeron

Procesor Celeron posiada metalową osłonę.

Celeron

Fair use, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=3337616

Coppershim

Przykładowa nakładka zabezpieczająca.

Shim

Czytelnia online