Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » System CentOS

System CentOS

Opublikowano: poniedziałek,

Czternaście lat temu zadebiutował system CentOS (Community ENTerprise Operating System) – dystrybucja Linuksa oparta na Red Hat Enterprise Linux.

W celu stworzenia systemu CentOS twórcy skorzystali z kodu źródłowego komercyjnej dystrybucji Red Hat Enterprise Linux. Siłą rzeczy obydwie dystrybucje cechuje wysokie podobieństwo i dostępność na takie same architektury sprzętowe. Zarządzanie pakietami odbywa się za pomocą systemu YUM. Podobna jest także numeracja, CentOS jako oznaczenia wykorzystuje dwie cyfry – pierwsza oznacza wersję bazowej edycji Red Hat Enterprise Linux, druga to numer aktualizacji bazowego systemu. Oczywiście twórcy CentOs usunęli wszelkie znaki firmowe Red Hat. Na podstawie systemu CentOS powstało kilka kolejnych dystrybucji.

Red Hat Enterprise Linux jest uważany za bardzo dobrą i stabilną dystrybucję, niestety jest to system płatny. Ze względu na licencje różnych składników tego systemu jego źródła są udostępnione publicznie. Kupując dystrybucję z firmy RedHat, płaci się za wsparcie techniczne oraz skompilowane pakiety binarne. Według użytkowników tego systemu pomoc techniczna działa bardzo profesjonalnie i sprawnie. W przypadku wielkich firm i instytucji wsparcie techniczne jest bardzo ważne, np. trudno wyobrazić sobie, żeby dział informatyczny warszawskiej giełdy samodzielnie opracowywał poprawki do systemu operacyjnego.

CentOS to alternatywa pozwalająca korzystać z dobrodziejstw systemu Red Hat Enterprise Linux nieodpłatnie, jednak bez gwarantowanego wsparcia technicznego. Jak łatwo zauważyć, wszelkie poprawki i nowe wersje systemu będą opóźnione w czasie w stosunku do Red Hat Enterprise Linux.

Czytelnia online