Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » „Bruno” z „Parasola”

„Bruno” z „Parasola”

Opublikowano: środa,

Bronisław Karol Hellwig „Bruno” urodził się 4 lipca 1920 roku w Warszawie. W 1939 roku zdał maturę. Marzenia o studiach przekreśliła wojna. Na początku okupacji związał się z żoliborską grupą organizacji samokształceniowej PET, później trafił do Szarych Szeregów.

1 sierpnia 1943 roku otrzymał przydział do oddziału dywersji bojowej Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej o kryptonimie Agat (Anty-Gestapo). Na bazie tej formacji powstał później batalion „Parasol”. Jako utalentowany kierowca, „Bruno” został przydzielony do sekcji samochodowej. Bronisław Hellwig uczestniczył w wielu spektakularnych akcjach na terenie okupowanej Warszawy. Najgłośniejsze z nich to akcja „Kutschera” oraz akcja „Stamm”. Był jednym z najlepszych kierowców bojowych Armii Krajowej.

6 maja 1944 roku podczas nieudanego zamachu na gestapowca Waltera Stamma prowadził Mercedesa V 170. W trakcie odwrotu otrzymał postrzał w głowę, jednak mimo ciężkiej rany kontynuował jazdę i zdołał dowieźć ciężko rannych żołnierzy AK na punkt sanitarny oddziału. Po dotarciu na miejsce stracił przytomność. Skomplikowaną operację w warunkach domowych przeprowadził doktor Rudowski, „Bruno” odzyskał niemal pełną sprawność.

2 sierpnia 1944 roku, w drugim dniu powstania warszawskiego, Hellwig miał przeprowadzić samochód z ulicy Czerniakowskiej do Śródmieścia. Przypadkowo wjechał na teren zajęty przez Niemców i ponownie został ciężko ranny. Resztę powstania spędził w szpitalach polowych. Po kapitulacji wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną.

„Bruno” borykał się z poważnymi problemami zdrowotnymi, które były efektem ciężkich ran. Po zakończeniu wojny jego stan gwałtownie się pogorszył. Bronisław Hellwig zmarł 22 lipca 1945 roku. W chwili śmierci miał 25 lat.

Dowiedz się więcej…

  • Przeczytaj na stronie naszej szkoły artykuł „1944: Akcja Stamm”.
  • Zobacz film z serii dokumentalnej „Portrety Wojenne” poświęcony Bronisławowi Hellwigowi udostępniony na stronie TVP. Jego krótki zwiastun zamieszczamy poniżej.

Portrety Wojenne. Bronislaw Hellwig - Trailer

Strona szkoły na Facebooku. Stworzona przez uczniów dla uczniów.