Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » Bitwa pod Magierowem

Bitwa pod Magierowem

Opublikowano: środa,

11 lipca 1657 roku w bitwie pod Magierowem oddziały polsko-tatarskie pod dowództwem Stefana Czarnieckiego pokonały wojska siedmiogrodzkie Jerzego II Rakoczego.

Podczas potopu szwedzkiego (1655–1660) po stronie Szwedów stanął książę Siedmiogrodu Jerzy II Rakoczy. Jego potężna armia wtargnęła w granice Polski od południa pod koniec stycznia 1657 roku. W lutym wojska Rakoczego połączyły się z armią kozacką Antona Żdanowycza. Dało to łącznie 35 tysięcy żołnierzy. Kiedy Rakoczy dowiedział się o trudnym położeniu szwedzkiego garnizonu w Krakowie, zrezygnował z oblegania Lwowa. Po drodze do Krakowa jego oddziały spaliły i zrabowały wiele miejscowości. Spowolniło to znacznie marsz i do celu dotarły one dopiero 28 marca.

W kwietniu wojska Rakoczego pod Ćmielowem połączyły się z oddziałami szwedzkiego króla Karola X Gustawa. 13 maja zjednoczone armie zajęły Brześć Litewski. Wybawicielami Polaków okazali się Duńczycy. Wykorzystali zaangażowanie Karola Gustawa w Polsce i zaatakowali Szwecję. Szwedzki król zdał dowództwo Gustafowi Ottonowi Stenbockowi i pospieszył na Pomorze. W czerwcu armia szwedzko-siedmiogrodzka zajęła Warszawę, jednak Stenbock otrzymał rozkaz dołączenia do swego króla.

Osamotniony Rakoczy rozpoczął odwrót. Podążył za nim Stefan Czarniecki z dziesięcioma tysiącami żołnierzy. Polski dowódca w typowy dla siebie sposób nękał Rakoczego atakami podjazdowymi. 11 lipca 1657 dopadł tylną straż wojsk siedmiogrodzkich pod Magierowem i z marszu uderzył na wroga. Wojska Czernieckiego kompletnie rozbiły przeciwnika, zdobyły działa i prawie dwa tysiące wozów z łupami zagrabionymi w Polsce. Następnego dnia duża część sił Rakoczego została wpędzona w bagna. Potopiło się wtedy wielu Węgrów. Rakoczy został zmuszony do kapitulacji kilka dni później, po rozegranej 20 lipca 1657 roku bitwie pod Czarnym Ostrowem.

Strona szkoły na Facebooku. Stworzona przez uczniów dla uczniów.