Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » Bitwa białostocka

Bitwa białostocka

Opublikowano: środa,

22 sierpnia 1920 roku 1 Pułk Piechoty Legionów stoczył bój z wycofującymi się spod Warszawy resztkami sowieckiej 3 i 16 Armii. Bitwa rozegrała się na terenie miasta Białystok.

Mające początek 16 sierpnia 1920 roku polskie kontruderzenie znad Wieprza zagroziło tyłom wielu oddziałów Armii Czerwonej i zmusiło je do odwrotu. Sowiecka 16 Armia ruszyła w stronę Białegostoku. Do tego samego miasta kierowała się 1 Dywizja Piechoty Legionów. W Białymstoku stacjonowały stosunkowo nieliczne sowieckie oddziały i polscy żołnierze wspierani przez mieszkańców 22 sierpnia szybko opanowali miasto.

Zanim Polacy przystąpili do organizowania obrony, nadciągnęły bolszewickie oddziały cofające się spod Warszawy. Sowieci nacierali, nie zważając na straty. Wobec przewagi liczebnej przeciwnika Polacy nie byli w stanie utrzymać swoich pozycji i bolszewicy zajęli część miasta. Walki trwały cały dzień i poszczególne ulice wielokrotnie przechodziły z rąk do rąk. Ostatecznie bitwa zakończyła się pogromem bolszewików. 16 Armia przestała istnieć, straty wyniosły około 600 zabitych i rannych. Polacy wzięli ponad 8 tysięcy jeńców. Jeszcze przez wiele dni w pobliskich lasach wyłapywano kolejnych sowieckich żołnierzy.

Polskie straty w walkach o Białystok wyniosły około 209 poległych i rannych.

Słownik synonimów - gdy ci słowa zabraknie