Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » Przejście Apple na procesory firmy Intel

Przejście Apple na procesory firmy Intel

Opublikowano: środa,

6 czerwca 2005 roku Steve Jobs na konferencji Worldwide Developers Conference ogłosił zamiar wprowadzenia w komputerach firmy Apple platformy x86.

Podobna zmiana w historii firmy Apple nastąpiła już wcześniej, w latach 1994-1996. Wtedy zrezygnowano z procesorów 68k produkcji Motoroli, a ich miejsce zajęły układy PowerPC opracowane przez konsorcjum firm Apple-IBM-Motorola (AIM). Przez kilka lat dostępne były wersje systemu Mac OS na obie architektury.

W 2005 roku firma Apple była rozczarowana powolnym rozwojem architektury PowerPC. W porównaniu do osiągnięć konkurencji szczególnie dotkliwe było porównanie osiągów do zużywanej energii, co mocno wpływa na długość pracy laptopa na baterii. Kolejnym problemem w przypadku komputerów przenośnych z firmy Apple była duża ilość ciepła wydzielana przez procesory PowerPC. W tamtym okresie nastąpił dość duży wzrost rynku laptopów i firma Apple musiała szukać nowych rozwiązań. Wybierać można było właściwie tylko spośród dwóch firm – Intel i AMD. Prawdopodobnie z powodu mniejszego poboru prądu przez procesory zdecydowano się na produkty Intela.

6 czerwca 2005 roku oficjalnie ogłoszono plany przejścia na platformę x86. Pierwszymi komputerami z układami Intela w ofercie Apple były 15-calowy MacBook Pro oraz iMac, które trafiły do sprzedaży 10 stycznia 2006 roku. Zamontowano w nich procesory Core Duo. 5 kwietnia 2006 roku Apple zapowiedziało wydanie programu BootCamp, który miał umożliwić uruchomienie Windows XP na komputerach Mac. W sierpniu 2006 ostatnie komputery z procesorem PowerPC zostały zastąpione przez odpowiedniki z układami Intela.

Definitywne zakończenia wsparcia dla PowerPC nastąpiło 28 sierpnia 2009 roku. Tego dnia na rynek trafił system operacyjny Snow Leopard, który nie obsługiwał starych procesorów.

Strona szkoły na Facebooku. Stworzona przez uczniów dla uczniów.