Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » Antoni Norbert Patek herbu Prawdzic

Antoni Norbert Patek herbu Prawdzic

Opublikowano: czwartek,

Antoni Norbert Patek herbu Prawdzic urodził się 14 czerwca 1812 roku. Były powstaniec listopadowy stworzył znane na całym świecie zegarmistrzowskie imperium.

Antoni Patek przyszedł na świat w drobnoszlacheckiej rodzinie. Od 1822 roku mieszkał w Warszawie. Po śmieci ojca, jako nastolatek musiał podjąć pracę, by utrzymywać rodzinę. W wieku siedemnastu lat wstąpił do 1 Pułku Strzelców Konnych. Wkrótce wybuchło powstanie listopadowe, Antoni Patek wziął w nim czynny udział. Dwukrotnie ranny, w uznaniu zasług, otrzymał awans na porucznika i Złoty Krzyż Virtuti Militari. Zmuszony do wyjazdu z kraju po upadku powstania, na polecenie generała Józefa Bema organizował pomoc dla emigrujących do Francji polskich powstańców. Był komendantem punktu etapowego w Bambergu.

Powstanie listopadowe

Pod koniec 1831 roku przyjechał do Francji, gdzie pracował w drukarni jako zecer. Kiedy władze francuskie pod naciskiem ambasady rosyjskiej zaczęły szykanować polskich powstańców, Patek przeniósł się do Szwajcarii i zamieszkał w Genewie. Początkowo postanowił się poświęcić pasji artystycznej i uczył się malarstwa. Jego nauczycielem był znany pejzażysta Alexandre Calame. Dość szybko znalazł nowy obiekt zainteresowania, przyciągały go liczne genewskie warsztaty zegarmistrzów i grawerów.

Przez kilka lat skupował zegarki wytwarzane przez sławnych genewskich mistrzów i następnie zlecał oprawianie ich w ozdobne koperty. Efektem wspólnej pracy szwajcarskich zegarmistrzów, jubilerów, grawerów, emalierów i miniaturzystów były robiące wielkie wrażenie arcydzieła sztuki użytkowej. Na ich sprzedaży Patek zaczął zarabiać spore pieniądze.

Zegarki

W 1839 roku młody przedsiębiorczy emigrant otworzył własną manufakturę artystycznych zegarków. Jego wspólnikiem był inny uczestnik powstania listopadowego – warszawski zegarmistrz czeskiego pochodzenia Franciszek Czapek. Aby wyróżnić się od konkurencji, firma Czapek-Patek postanowiła oferować wyroby wyłącznie najwyższej jakości łączące mechanizmy o wysokiej precyzji z estetyczną oprawą. Początkowo większość zegarków była tworzona na zamówienie. Wśród odbiorców liczną grupę tworzyli polscy emigranci nabywający zegarki zdobione miniaturami i napisami o treściach patriotycznych i religijnych.

Punktem zwrotnym w historii firmy okazała się wystawa w Paryżu w 1844 roku. Doskonałe, bogato zdobione zegarki o artystycznej naturze zrobiły ogromne wrażenie. W Paryżu Patek poznał francuskiego zegarmistrza Adriena Philippe'a, konstruktora mechanizmu naciągowego z koronką, który eliminował potrzebę używania kluczyka do nakręcania zegarka. W 1845 roku wygasła umowa spółki i Patek rozstał się z Czapkiem. Adrien Philippe został zatrudniony na stanowisku dyrektora technicznego.

W 1851 roku firma zmieniła nazwę na stosowaną do dziś Patek Philippe. Współwłaściciele bardzo jasno określili swój cel – produkcja pięknych i najlepszych zegarków na świecie. Firma bardzo szybko stała się ulubioną manufakturą światowej arystokracji. Wyroby Patek Philippe zdobyły kilkaset międzynarodowych nagród. Polak z Lubelszczyzny stworzył zegarmistrzowskie imperium, którego marka wciąż zaliczana jest do najlepszych i najdroższych na świecie. Emigrant z Polski bez grosza przy duszy swój biznesowy sukces odniósł dzięki uporowi, ciężkiej pracy i talentowi.

PZegarek Patek Philippe

Antoni Patek do końca życia interesował się sprawami polskimi i czynnie uczestniczył w akcjach pomocy polskim uchodźcom, zwłaszcza po klęsce powstania listopadowego. Zmarł 1 marca 1877 w Genewie. Po jego śmierci firma Patek Philippe kilkukrotnie zmieniała właścicieli, a obecnie od kilkudziesięciu lat należy do rodziny Sternów.

Słownik synonimów - gdy ci słowa zabraknie