Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » Rocznica urodzin E. Muybridge'a w naszej szkole

Rocznica urodzin E. Muybridge'a w naszej szkole

Opublikowano: wtorek,

9 kwietnia uczniowie z naszej szkoły uczcili rocznicę urodzin pioniera kinematografii i wykonali animacje, wykorzystując techniki, które mają już ponad sto lat. Prace powstały na lekcji przedmiotu „Aplikacje i witryny internetowe” w trzeciej klasie technikum informatycznego.

Eadweard Muybridge urodził się 9 kwietnia 1830 roku w Londynie. Był fotografem i pionierem kinematografii. Zespołem sprzężonych aparatów wykonywał zdjęcia, na których rejestrował kolejne fazy ruchu. Sekwencja takich obrazów pozwalała na tworzenie animacji. W 1880 roku zaprojektował zoopraksiskop – urządzenie wyświetlające serię obrazów na ekranie. W czasach, w których żył Muybridge, z powodu braku środków technicznych, wykonanie realistycznie wyglądającej animacji wymagało ogromnej precyzji i gruntownej analizy ruchu. Wszelkie poprawki były na tyle trudne do wykonania, że najszybszą metodą było ponowne wykonanie całej sekwencji zdjęć.

Nasi uczniowie do wykonania animacji wykorzystali format GIF. Pozwala on m.in. na „składanie” kolejnych klatek w animację. Mimo swoich wad, w niektórych zastosowaniach doskonale się sprawdza. Od połowy lat 90. format GIF obsługują wszystkie popularne przeglądarki internetowe działające w trybie graficznym, nie jest wymagana instalacja dodatkowych wtyczek. Pliki zachowują stosunkowo niewielkie rozmiary, dzięki czemu są szybko przesyłane w sieci. Obsługę plików GIF zapewnia wiele edytorów grafiki, np. dostępny nieodpłatnie GIMP.

Ptak
Ludzik
Królik
Ślimak Zając Noga Ręka Strona szkoły na Facebooku. Stworzona przez uczniów dla uczniów.