Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » Alfons Maćkowiak – polski bohater

Alfons Maćkowiak – polski bohater

Opublikowano: czwartek,

Alfons Maćkowiak urodził się 29 marca 1916 roku. W 1935 wstąpił do wojska. Przed wybuchem drugiej wojny światowej był słuchaczem Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim oraz Szkoły Podchorążych Artylerii w Toruniu. Jego pasją był sport. Trenował boks pod okiem słynnego polskiego trenera Feliksa Stamma.

Podczas mobilizacji w sierpniu 1939 roku został przydzielony do rezerwowego 32 Pułku Artylerii Lekkiej jako oficer zwiadowczy 9 baterii. W kampanii wrześniowej 1939 roku brał udział w obronie Różana oraz walkach nad Bugiem. Po agresji ZSRR na Polskę dostał się do sowieckiej niewoli. Udało mu się zbiec z transportu i przez Węgry przedostać się do Francji. W kampanii francuskiej jako oficer ogniowy uczestniczył w bitwie pod Lagarde. Tym razem pojmali go Niemcy. Ponownie uciekł i przez Hiszpanię oraz Giblartar dotarł do Wielkiej Brytanii.

Służył w 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej. Zgłosił się na kurs dla cichociemnych. Po odbyciu szkolenia został zatrzymany w ośrodku jako instruktor. Był specjalistą od kamuflażu, dywersji oraz sztuki walki wręcz. We wrześniu 1944 ponownie został żołnierzem 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Uczestniczył w operacji powietrzno-desantowej „Market-Garden”. 8 września 1944 roku wylądował szybowcem Horsa 899 pod Arnhem. W ostatnich dniach walki został ranny na wieży kościelnej w Oosterbeek i dostał się do niewoli niemieckiej. Do 2 kwietnia 1945 roku był jeńcem Oflagu IX A Spangenberg.

Po uwolnieniu powrócił do macierzystej brygady. W grudniu 1947 roku został zdemobilizowany w stopniu kapitana. Zdecydował się pozostać w Wielkiej Brytanii. Przeszedł kurs hotelarski i prowadził pensjonat w Essex. Później pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego. Od 1964 roku przez 25 lat był trenerem klubu lekkoatletycznego Uniwersytetu Oksfordzkiego. Zmarł 31 stycznia 2017 roku. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda pośmiertnie awansował Alfonsa Maćkowiaka na stopień generała brygady.

W czasie służby i po wojnie Alfons Maćkowiak otrzymał wiele odznaczeń polskich, francuskich oraz brytyjskich.

Strona szkoły na Facebooku. Stworzona przez uczniów dla uczniów.