Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » Wielka Biała Flota

Wielka Biała Flota

Od 16 grudnia 1907 do 22 lutego 1909 roku trwał rejs dookoła świata grupy amerykańskich pancerników. Zespół okrętów biorących udział w tej demonstracji rosnącej potęgi militarnej USA przeszedł do historii jako „Wielka Biała Flota”.

U schyłku swojej drugiej kadencji prezydent Theodore Roosevelt wysłał szesnaście amerykańskich pancerników wraz z eskortą w podróż dookoła świata. Kadłuby okrętów pomalowano prawie w całości na biało, stąd pochodzi nazwa „Wielka Biała Flota”. Okręty przepłynęły ponad 69 tysięcy kilometrów. Ich rejs miał pokazać obywatelom USA i reszcie świata, że amerykańska marynarka jest zdolna prowadzić operacje o zasięgu globalnym. Szczególnym adresatem tego komunikatu byli Japończycy, stosunki amerykańsko-japońskie ulegały zaostrzeniu, a japońska flota miała na koncie wielkie sukcesy w niedawnej wojnie rosyjsko-japońskiej.

Wyprawa odbiła się szerokim echem na całym świecie. Na portowe nadbrzeża przybywały tysiące ludzi, aby podziwiać i witać amerykańskie okręty. W Jokohamie Japończycy wylegli na plaże dziesiątkami tysięcy, pokazano, że konflikt między dwoma państwami nie jest zbyt znaczący. Kiedy Amerykanie przepływali przez Morze Śródziemne, efekt propagandowy został jeszcze wzmocniony, marynarze udzielili pomocy ofiarom trzęsienia ziemi na Sycylii.

22 lutego 1909, w dzień urodzin Waszyngtona, flota dotarła do portu Hampton Roads. Na powitanie prezydent Roosevelt powiedział: „Inne narody mogą zrobić to co wy zrobiliście, ale zrobią to po was”.

Słownik synonimów - gdy ci słowa zabraknie