Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » Zwyczaje bożonarodzeniowe: Piniata

Zwyczaje bożonarodzeniowe: Piniata

W krajach latynoskich ze świętami Bożego Narodzenia związany jest ludowy zwyczaj rozbijania piniaty. Piñata przybiera różną formę – może być wykonana z gipsu, ceramiki lub utwierdzonej masy papierowej oraz mieć kształt kuli, dzbanka, gwiazdy, pajaca. Ważne jest, aby nie była pusta, najczęściej wypełniona jest słodyczami, choć zdarzają się także owoce i małe zabawki. Zabawa polega na strąceniu kijem zawieszonej piniaty, uczestnicy starają się zebrać jak najwięcej słodyczy. Żeby nie była za nudno, rozbijający ma zazwyczaj przepaskę na oczach, a obrzędowi towarzyszą śpiewy i zabawy. Spotyka się różne utrudnienia, np. piniaty „sterowane” za pomocą sznurka, które „uciekają” przed rozbijającym.

W zależności od kraju występują pewne odmiany. W Wenezueli rozbicie piniaty następuje po wigilijnej kolacji. W Meksyku imprezy zaczynają się 16 grudnia, na pamiątkę postojów Maryi i Józefa w drodze do Betlejem trwają aż do świąt.

Tradycja piniaty sięga dawnych czasów. Konkwistadorzy postanowili zwyczajowi miejscowych Indian nadać chrześcijański charakter. Powiązanie obrzędu z Bożym Narodzeniem nie jest raczej kwestią przypadku – pod koniec roku Aztecy obchodzili święto Panquetzaliztli. Wraz z łupami, piniata dotarła do Hiszpanii i Portugalii, obecnie zyskuje popularność poza kręgiem kultury latynoskiej i pojawia się na przyjęciach urodzinowych na całym świecie.

Słownik synonimów - gdy ci słowa zabraknie