Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Muzeum w Sulejówku zostało założone przez Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Umowę w sprawie utworzenia Muzeum podpisano 10 listopada 2008 roku w dworku Milusin, dawnym domu Marszałka w Sulejówku. Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego reprezentowała córka Marszałka – Jadwiga Jaraczewska. Podpis złożył także minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdan Zdrojewski.

W sąsiedztwie dworku Milusin ma powstać nowoczesny budynek muzealno-edukacyjny o powierzchni około 5 tysięcy metrów kwadratowych. Obiekt ma łączyć funkcje wystawiennicze, edukacyjne i animacyjne. Wystawa stała podzielona będzie na pięć galerii chronologicznych: Ziuk, Wiktor, Komendant, Naczelnik i Marszałek. Szósta galeria – Symbol – ma odnosić się do dziedzictwa Józefa Piłsudskiego. Prace budowlane cały czas trwają. Zakładany termin ukończenia budowy i oddania obiektu do użytkowania to 100-lecie odzyskania niepodległości.

Muzeum Józefa Piłsudskiego to także część historyczna. Składa się na nią kilka obiektów. Najważniejszym jest dworek Milusin – zakupiony ze składek żołnierzy polskich dla Marszałka. Kolejne to Willa Bzów i Drewniak – pierwszy dom Piłsudskich w Sulejówku, zakupiony przez Aleksandrę Piłsudską.

Do 1939 roku Muzeum Józefa Piłsudskiego znajdowało się w Belwederze. W czasie okupacji niemieckiej uległo likwidacji. Po wojnie ocalałe zbiory muzeum zostały rozproszone. Część eksponatów odnaleziono w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i na Zamku Królewskim w Warszawie. W 2015 roku do dworku Milusin powróciły oryginalne meble. Wcześnie znajdowały się w ośrodku Ministerstwa Obrony Narodowej w Helenowie.

Mapa zasięgu czyli gdzie mieszkają nasi uczniowie