Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » Linus Torvalds

Linus Torvalds

28 grudnia 1969 w Helsinkach urodził się fiński programista Linus Torvalds, najbardziej znany jako twórca jądra Linux. Jest synem dziennikarzy Anny i Nilsa Torvaldsów oraz wnukiem statystyka Leo Törnqvista i poety Ole Torvaldsa. Jego ojciec zajmował się także polityką – był deputowanym do Parlamentu Europejskiego.

W latach 1988-1996 studiował informatykę na Uniwersytecie Helsińskim. Trwało to tak długo, dlatego że w tym czasie odbył obowiązkową służbę wojskową. Jego pierwszym komputerem był Commodore VIC-20. Swoje pierwsze programy stworzył w wieku 11 lat, w 1981 roku. Kolejnym komputerem był Sinclair QL. W 1991 roku stał się posiadaczem swojego pierwszego komputera z procesorem Intel. Był nim klon IBM IBM38. Pierwsze prototypy Linuksa powstały jeszcze w 1991. Obecnie mieszka w Portland w Stanach Zjednoczonych, z żoną Tove (byłą mistrzynią Finlandii w karate) i trzema córkami.

Początkowo Linus był jedynym programistą jądra Linuksa. Obecnie jest to duży projekt, przy którym udziela się wiele osób, a Linus nadzoruje jego rozwój. Przy okazji prac związanych z Linuksem Torvalds stworzył popularne wśród programistów narzędzie – rozproszony system kontroli wersji Git. Linus nie był zadowolony z dostępnych tego typu rozwiązań i w 2005 roku opracował własny system. Obecnie wykorzystuje go wiele projektów, najbardziej znane to Android i Facebook.

Dowiedz się więcej…

Mapa zasięgu czyli gdzie mieszkają nasi uczniowie