Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » Jean Bartik

Jean Bartik

27 grudnia 1924 roku w USA urodziła się Betty Jean Jennings – jedna z sześciu programistek komputera ENIAC. Nad komputerem ENIAC pracował także jej przyszły mąż – William Bartik.

W 1945 roku dołączyła do zespołu pracującego przy komputerze ENIAC, który miał zastąpić ręczne obliczanie tablic artyleryjskich na potrzeby amerykańskiego wojska. Do tego projektu wytypowano jeszcze pięć kobiet: Kathleen McNulty, Marlyn Wescoff, Betty Snyder, Frances Bilas i Ruth Teitelbaum. W latach 40. mężczyźni skupieni na kwestiach sprzętowych pracę z danymi uważali za mało interesującą. Już niedługo program opracowany przez kobiety pozwolił wykonywać bardziej złożone obliczenia, niż zakładali twórcy komputera.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej współpracowała z twórcami komputera ENIAC Johnem Eckertem i Johnem Mauchly w kolejnych projektach: BINAC i UNIVAC I. W 1951 roku porzuciła pracę zawodową i zajęła się wychowaniem trójki dzieci.

Strona szkoły na Facebooku. Stworzona przez uczniów dla uczniów.