Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » Bob Kahn – pionier Internetu

Bob Kahn – pionier Internetu

23 grudnia 1938 roku urodził się Bob Kahn – współtwórca protokołów sieciowych TCP i IP, które stały się podstawą Internetu.

W 1960 roku ukończył City College w Nowym Jorku z tytułem licencjata. Kolejnym etapem edukacji był Uniwersytet Princeton. Uzyskał tam tytuł magistra w 1962 roku oraz doktorat w 1964. Pracował w Bell Laboratories oraz jako wykładowca na wydziale inżynierii elektrycznej w renomowanej amerykańskiej uczelni Massachusetts Institute of Technology (MIT). Od 1972 roku zatrudnił się w Information Processing Techniques Office (IPTO). Zajmował się tam pracami związanymi z projektem DARPA (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności).

Jesienią 1972 roku na konferencji International Computer Communication Conference zaprezentował działanie sieci ARPANET, łącząc 20 różnych komputerów. Po objęciu funkcji dyrektora IPTO zainicjował największy w historii amerykański projekt rządowy dotyczący badań i rozwoju komputerów o nazwie Strategic Computing Program kosztujący miliard dolarów.

Pracując nad architekturą sieci, wpadł na pomysł, który przerodził się później w protokół TCP (Transmission Control Protocol). Odegrał kluczową rolę w tworzeniu otwartej technologii, które pozwalają łączyć komputery i sieci bez względu na to, jaki sprzęt i oprogramowanie są wykorzystane.

Wiosną 1973 roku do prac dołączył Vint Cerf. Wspólnie opracowali wczesną wersję protokołu TCP, a następnie wydzielili z niego warstwę w postaci protokołu IP. Obydwa protokoły stały się podstawą Internetu, są także obecne we wszystkich współczesnych popularnych systemach operacyjnych.

W 2004 roku Bob Kahn wspólnie z Cerfem otrzymał informatyczny odpowiednik nagrody Nobla – Nagrodę Turinga „za pionierskie prace nad internetem, wliczając w to projekt i wykonanie podstawowych protokołów komunikacyjnych TCP/IP i za przewodnictwo w badaniach nad Internetem”.

Czytelnia online