Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » Zwyczaje bożonarodzeniowe: Befana

Zwyczaje bożonarodzeniowe: Befana

La Befana to wróżka o wyglądzie wiedźmy. Jest dość złośliwa, jednak przynosi dzieciom prezenty w związku z Bożym Narodzeniem. W tradycji włoskiej, La Befana zastępuje świętego Mikołaja.

Włoskie dzieci muszą dłużej czekać na prezenty, Befana przybywa w noc z 5 na 6 stycznia w Święto Trzech Króli. Przylatuje na miotle, wchodzi do domu przez komin i zostawia prezenty w skarpecie. Jeśli dzieci były niegrzeczne, do skarpety może trafić węgiel, popiół, cebula lub czosnek. Można ją spróbować przekupić i zostawić na stole mandarynkę albo pomarańczę.

Z Befaną związana jest legenda. Trzej Królowie powiedzieli Befanie o narodzeniu Jezusa, ona jednak zabłądziła i nie zdążyła na jego powitanie. Od tej pory krąży na miotle i zostawia prezenty w każdym domu, w którym mieszka dziecko, na wypadek, gdyby był w nim Jezus.

We Włoszech co roku 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy. Wtedy w Rzymie na Piazza Navona odbywa się święto „Befana”. Na straganach sprzedaje się lalki wiedźmy na miotle, ozdoby świąteczne i skarpety na prezenty. Organizowane są różne zabawy.

Czytelnia online