Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » Andrew Yao

Andrew Yao

Laureat nagrody Turinga Andrew Yao (chiń. 姚期智, Pinyin Yáo Qīzhì) urodził się 24 grudnia 1946 roku w Szanghaju, w Chinach. Jego rodzina wyjechała do Hongkongu, a następnie na Tajwan. Studiował fizykę na Narodowym Uniwersytecie Tajwańskim. Kolejny etap edukacji to studia w USA na Uniwersytecie Harvarda oraz na Uniwersytecie Illinois w Urbana-Champaign.

Odbył roczny staż na Wydziale Matematyki w Massachusetts Institute of Technology (MIT). Pracował na Wydziale Informatyki Uniwersytetu Stanforda. W 1981 roku został profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Po roku powrócił do Stanford, a następnie w 1986 objął katedrę Inżynierii i Nauk Stosowanych na Uniwersytecie Princeton. W 2004 roku został profesorem oraz dyrektorem Instytutu Informatyki Teoretycznej na Uniwersytecie Tsinghua w Pekinie. Od 2010 roku jest na tej uczelni dziekanem Instytutu Interdyscyplinarnych Nauk Informacyjnych.

W 2000 roku otrzymał nagrodę Turinga za „wkład w rozwój teorii obliczeń, a w szczególności teorii generatorów liczb pseudolosowych, kryptologii i złożoności komunikacyjnej”.

Mapa zasięgu czyli gdzie mieszkają nasi uczniowie