Od 1 września 2018 roku nasze szkoły weszły w skład nowej placówki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Adres nowej strony internetowej: https://www.ckziumragowo.pl/.

Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » Alojzy Ehrlich

Alojzy Ehrlich

Dzisiaj mija 25. rocznica śmierci Alojzego Ehrlicha – jednego z najbardziej popularnych sportowców w II RP. Ehrlich był tenisistą stołowym. Urodził się w 1914 roku w Komańczy. Jako zawodnik Hasmonei Lwów zdobył w 1933 tytuł pierwszego indywidualnego Mistrza Polski. Zdobył tylko jeden tytuł Mistrza Polski, ponieważ wyjechał do Francji na studia, gdzie osiadł na stałe. Mimo wyjazdu nadal grał w reprezentacji kraju, z którą odnosił duże sukcesy na arenie międzynarodowej.

Alojzy Ehrlich jest obecnie trochę zapomnianym zawodnikiem, ale jeśli chodzi o występy na mistrzostwach świata, żaden Polak nie osiągnął takich wyników. Indywidualnie Ehrlich był brązowym medalistą w 1935 oraz srebrnym w 1936, 1937 i 1939. Z drużyną zajął trzecie miejsce na świecie w 1935 i 1936. Warto zwrócić uwagę, że Polski Związek Tenisa Stołowego powstał dopiero pod koniec 1931 roku, a Ehrlich w 1939 roku miał dopiero 25 lat – gdyby nie wojna mógł jeszcze wiele osiągnąć.

Alojzy Ehrlich na trwałe zapisał się w historii tenisa stołowego jako uczestnik najdłuższej wymiany piłek w dziejach tej dyscypliny. Miało to miejsce podczas Mistrzostw Świata w 1936 roku. Polacy grali w półfinale turnieju drużynowego przeciwko Rumunii. Ehrlich słynął z umiejętności defensywnych. Jego przeciwnikiem był Ferenc Panet – mistrz obrony. Pierwsza wymiana piłek trwała 2 godziny i 10 minut, po tym czasie było 1:0 dla naszego zawodnika. Wcześniej został zmieniony sędzia, nie dał rady tak długo ruszać głową w prawo i w lewo.

Po zajęciu Francji przez Niemców, Alojzy Ehrlich z uwagi na żydowskie pochodzenie, trafił do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Podobno uniknął śmierci w komorze gazowej, ponieważ esesmani rozpoznali pingpongowego mistrza. W obozach spędził cztery lata. Ehrlich mierzył ponad 190 cm wzrostu, po wyzwolenia obozu, ważył tylko 37 kg.

Po wojnie nadal grał w tenisa. Komunistyczne władze w Polsce nie pozwoliły mu na grę w reprezentacji. W latach 1952-1963 grał w drużynie francuskiej. Osiągał sukcesy jako trener. Zmarł w 1992 roku.

Czytelnia online