System iOS na osi czasu, ZSZ Mrągowo 2018

 1. iPhoneOS 1.0

  W czerwcu 2007 roku razem ze smartfonem iPhone zadebiutował nowy system Apple Inc. dla urządzeń mobilnych. Wtedy miał jeszcze nazwę iPhone OS.

 2. iPhoneOS 2.0

  Razem z poprawkami błędów dodano nowe funkcjonalności. Pojawiła się obsługa platformy App Store, która zagościła na stałe w kolejnych wersjach systemu.

 3. iPhone OS 3

  Po wydaniu tej wersji w jej trzeciej aktualizacji zmieniono nazwę systemu na iOS zachowując dotychczasową numerację. Pojawiło się pełne wsparcie funkcji: kopiuj, wklej, wytnij, dla wszystkich aplikacji.

 4. iOS 4

  Kolejne nowe funkcjonalności. Usprawniono wielozadaniowość. Aparat zyskał pięciokrotny zoom cyfrowy. Po aktualizacji pojawiły się problemy z wydajnością i baterią na urządzeniach iPhone 3G.

 5. iOS 5

  Wprowadzono asystenta głosowego. Piątej generacji nie zaprezentował osobiście Steve Jobs – zmarł tydzień przed premierą.

 6. iOS 6

  Firma Apple postanowiła zerwać z uzależnieniem od Google – YouTube i Mapy Google nie były instalowane domyślnie. Mapy zastąpiła nowa aplikacja Apple Maps. Pojawił się tryb „Nie przeszkadzać”.

 7. iOS 7

  Całkowita zmiana stylu i wyglądu systemu. Zapanowały płaskie i minimalistyczne ikony. Touch ID umożliwił odblokowanie urządzeń dzięki skanowaniu linii papilarnych.

 8. iOS 8

  Lepsza integracja międzyplatformowa pomiędzy urządzeniami Apple, np. odbieranie połączeń z iPhone’a na Macbook’u nie stanowi już problemu.

 9. iOS 9

  Bardziej efektywny mechanizm oszczędzania energii. Brak rewolucyjnych nowości – skupiono się na poprawie wydajności, bezpieczeństwa i stabilności.

 10. iOS 10

  Nowa funkcja „Podnieś by wybudzić” - automatyczne włączenie ekranu po podniesieniu iPhone'a. Kilka ciekawych nowości w aplikacji Zdjęcia.

 11. iOS 11

  Przebudowane centrum sterowania, nowe funkcje w aplikacjach Wiadomości, Zdjęcia i Notatki. Wiele nowości dla iPada.

 12. iOS 12 Beta

  4 czerwca 2018 roku podczas dorocznej konferencji WWDC zaprezentowano nową wersję systemu. Główny nacisk położono na poprawę wydajności i optymalizację - aplikacje mają uruchamiać się do 50% szybciej. Finalne wydanie nastąpi już we wrześniu 2018 roku.


29 czerwca 2007 roku pod nazwą iPhoneOS zadebiutował system iOS.