Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » Ferdinand Foch – przyjaciel Polski

Ferdinand Foch – przyjaciel Polski

Opublikowano: piątek,

13 kwietnia 1923 roku Marszałek Francji Ferdinand Foch został mianowany marszałkiem Polski. Foch znany był jako przyjaciel Polski.

Ferdinand Foch urodził się 2 października 1851 roku w Tarbes u podnóża Pirenejów. Został wychowany w atmosferze kultu tradycji napoleońskich. Podczas wojny francusko-pruskiej w 1870 wstąpił ochotniczo do wojska i związał się z nim na całe życie. Ukończył Oficerską Szkołę Inżynieryjną Artylerii. Pierwszy stopień oficerski uzyskał we wrześniu 1874 roku. W 1913 został dowódcą 20 Korpusu Armijnego, miał kilka lat do emerytury i wydawało się, że to koniec jego kariery wojskowej. Za sprawą pierwszej wojny światowej Ferdinand Foch stał się znany na całym świecie. Dowodził w wielu bitwach i pokazał silny charakter, męstwo, gotowość do brania na siebie odpowiedzialności. 8 maja 1918 roku Naczelnym Dowódcą Sił Sprzymierzonych. Jako naczelny wódz podpisał 11 listopada 1918 roku w Compiègne rozejm kończący działania wojenne z Niemcami.

Marszałek Francji Ferdinand Foch był znany jako przyjaciel Polaków. Dzięki jego zdecydowanej postawie i groźbie interwencji rząd niemiecki musiał przerwać kontrofensywę przeciwko powstańcom wielkopolskim. W 1921 roku podczas wizyty w szkole wojskowej w Saint-Cyr Józef Piłsudski odpiął własny krzyż Virtuti Militari i udekorował nim Marszałka Focha. Piłsudski wygłosił wtedy przemówienie: „Znajduję się na tej ziemi francuskiej, zaprzyjaźnionej z Polską, którą z radością reprezentuję, w charakterze Prezydenta Republiki. Jednakże w obecności Wielkiego Wodza, który potrafił odnieść zwycięstwo wśród najtrudniejszych warunków, nie mogę zapomnieć, że jestem żołnierzem. Jako żołnierz podziwiałem i podziwiam olbrzymie dzieło, jakiego dokonałeś, biorąc na swoje barki tak olbrzymią odpowiedzialność. I dlatego dziś z uczuciem głębokiej radości ofiaruję Ci krzyż „Virtuti Militari”, ten krzyż, który jest mi tak drogi, a który nosiłem na swojej piersi, jako Naczelny Wódz Armii Polskiej”.

13 kwietnia 1923 roku na wniosek Ministra Spraw Wojskowych generała dywizji Kazimierza Sosnkowskiego i uchwały Rady Ministrów, dekretem prezydenta RP Ferdynand Foch otrzymał stopień marszałka Polski. Ferdynand Foch był marszałkiem Francji, marszałkiem Polski oraz marszałkiem polnym Wielkiej Brytanii.

Słownik synonimów - gdy ci słowa zabraknie