Zespół Szkół Zawodowych w Mrągowie

» » Przejście Apple na procesory firmy Intel

Przejście Apple na procesory firmy Intel

Opublikowano: środa,

6 czerwca 2005 roku Steve Jobs na konferencji Worldwide Developers Conference ogłosił zamiar wprowadzenia w komputerach firmy Apple platformy x86.

Podobna zmiana w historii firmy Apple nastąpiła już wcześniej, w latach 1994-1996. Wtedy zrezygnowano z procesorów 68k produkcji Motoroli, a ich miejsce zajęły układy PowerPC opracowane przez konsorcjum firm Apple-IBM-Motorola (AIM). Przez kilka lat dostępne były wersje systemu Mac OS na obie architektury.

W 2005 roku firma Apple była rozczarowana powolnym rozwojem architektury PowerPC. W porównaniu do osiągnięć konkurencji szczególnie dotkliwe było porównanie osiągów do zużywanej energii, co mocno wpływa na długość pracy laptopa na baterii. Kolejnym problemem w przypadku komputerów przenośnych z firmy Apple była duża ilość ciepła wydzielana przez procesory PowerPC. W tamtym okresie nastąpił dość duży wzrost rynku laptopów i firma Apple musiała szukać nowych rozwiązań. Wybierać można było właściwie tylko spośród dwóch firm – Intel i AMD. Prawdopodobnie z powodu mniejszego poboru prądu przez procesory zdecydowano się na produkty Intela.

6 czerwca 2005 roku oficjalnie ogłoszono plany przejścia na platformę x86. Pierwszymi komputerami z układami Intela w ofercie Apple były 15-calowy MacBook Pro oraz iMac, które trafiły do sprzedaży 10 stycznia 2006 roku. Zamontowano w nich procesory Core Duo. 5 kwietnia 2006 roku Apple zapowiedziało wydanie programu BootCamp, który miał umożliwić uruchomienie Windows XP na komputerach Mac. W sierpniu 2006 ostatnie komputery z procesorem PowerPC zostały zastąpione przez odpowiedniki z układami Intela.

Definitywne zakończenia wsparcia dla PowerPC nastąpiło 28 sierpnia 2009 roku. Tego dnia na rynek trafił system operacyjny Snow Leopard, który nie obsługiwał starych procesorów.

Czytelnia online